හොංකොං හි නිවාඩු ගම්මානයක් කොරෝනා වයිරස් නිරෝධායන කඳවුරක් බවට

හොංකොං හි නිවාඩු ගම්මානයක් කොරෝනා වයිරස් නිරෝධායන කඳවුරක් බවට

- in All, Social
209
0
(Photo by ANTHONY WALLACE/AFP via Getty Images)

හෙක්ටයාර 13.2 ක Lady MacLehose නිවාඩු ගම්මානය ආරක්ෂිත ප්‍රදේශයක පිහිටා ඇත. 1980 දශකයේ මුල් භාගයේ සිට හොංකොං වැසියන් නිවාඩු ගම්මානයට පැමිණ ඇත්තේ නගරයෙන් බැහැරව එහි කඳවුරු බැඳීමේ පහසුකම් සහ එළිමහන් ක්‍රියාකාරකම් භුක්ති විඳීමටය. නමුත් ජනවාරි 23 සිට හොංකොං හි Corona වෛරස් රෝගයට ගොදුරු වූවන් සමඟ සමීප සම්බන්ධතා පැවැත්වූ අය සඳහා නිරෝධායන මධ්‍යස්ථානයක් බවට මෙම ගම්මානය පත් කර තිබේ. Lady MacLehose නිවාඩු ගම්මානයට ඇතුළු වන ස්ථානයේ මුරපොලක් පිහිටුවා ඇති අතර ඇතුළට සහ පිටතට යන අයව පොලිසිය විසින් නිරීක්ෂණය කරයි. විවේක හා සංස්කෘතික සේවා දෙපාර්තමේන්තුවට අනුව, Lady MacLehose නිවාඩු ගම්මානයහි නේවාසික කඳවුරු 268 ක් සහ බංගලා 52 ක් ඇත. හොංකොං රජය හොංකොං දූපතේ Lei Yue Mun Park නිවාඩු ගම්මානය තවත් නිරෝධායන මධ්‍යස්ථානයක් බවට පත් කීරීමට ද සැලසුම් කර තිබේ. “අනාගතයේ නිරෝධායන අවශ්‍යතාවයට මුහුණ දීම සඳහා නිරෝධායන මධ්‍යස්ථාන ලෙස සෞඛ්‍ය දෙපාර්තමේන්තුව වෙනත් රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන යටතේ නිවාඩු ගම්මාන සම්බන්ධ කර ගනී” යැයි රජයේ ප්‍රකාශයක් ඉරිදා පැවසීය.

කෙසේ වෙතත්, චීන දේශ සීමාව අසල පිහිටි උතුරු හොංකොං නගරයේ ෆැන්ලිං හි විරෝධතා පැවති අතර එහි කිසිවෙකු නොමැති මහල් නිවාස ගොඩනැගිල්ලක් “තාවකාලික නිරෝධායන මධ්‍යස්ථානයක්” බවට පත් කරන බව නිවේදනය කිරීමෙන් පසුව නිවැසියන් මාර්ග බාධක සකස් කර පොලීසිය සමඟ ගැටුම් ඇති කර ගත් අතර ඉරිදා බලධාරීන් කියා සිටියේ ඔවුන් එම සැලැස්ම අත්හරින බවයි.

හොං කොං බලධාරීන් පැවසුවේ වුහාන් අගනුවර වන හුබෙයිහි පදිංචිකරුවන්ට සහ පසුගිය දින 14 තුළ වුහාන් අගනුවරට ගිය පුද්ගලයින්ට නගරයට ඇතුළුවීමට නොහැකි වනු ඇති බවයි. හොං කොං හි වුහාන් Corona වෛරස් රෝගීන් අට දෙනෙකු සනාථ කර ඇත.

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *